Her Yönüyle Detoks ve Detoks Lezzetleri

Malzemeler: 300 ml. su, 1 adet salatalık, 1 adet limon ve 10 adet nane yaprağı

Salatalığı ve limonu küp küp kesin ve suya atın. 10 adet nane yaprağını yıkayıp hazırladığınız karışıma ekleyin. 1 gece boyunca buzdolabında bekletin. Ertesi gün bu karışımı dilerseniz tek seferde için, dilerseniz de aralıklarla tüketin. Salatalık ve limonları da yiyebilirsiniz.

Malzemeler: Yarım limon, 1 adet nar, 1 bardak ananas, 300 ml. su, 1 çay kaşığı zencefil

Limonun suyunu sıkıp suya ekleyin. Üzerine rendelediğiniz narı ekleyin. Bir bardak olacak şekilde küp haline getirdiğiniz ananası blenderdan geçirip karışıma ekleyin. Son olarak zencefili ekleyip hepsini blenderdan geçirin. 2 saat bekledikten sonra afiyetle için.

Malzemeler: 1 adet portakal, 1 adet havuç, 2 elma, 1 armut

Portakal, havuç, elma ve armutu parçalara ayırıp blenderdan geçirin. Ardından vakit geçmeden bardağa döktüğünüz karışımı için.

Bilinen genel adıyla detoks yani detoksifikasyon; vücudun toksinlerden arınması demektir. Toksin ise vücutta istenilmeyen ve zararlı etkileri olan, sağlığı olumsuz yönde etkileyen maddelerin genel adıdır. Vücudumuz günlük işlevini yerine getirirken açığa çıkarttığı toksik maddeler, soluduğumuz havadan, tükettiğimiz besin ya da hazır gıdalardan da alınabilir. Detoks tek başına bir beslenme yöntemi değildir. Çünkü sağlık; zihinsel, bedensel ve sosyal bir iyilik halidir. Bu noktada farklı yöntemlerle de desteklenmelidir. Fakat 3-5 günlük düşük kalori içeren, bol sıvı tükettiren, karışım bitkilerden oluşan kürler ve lavman yöntemi birer detoks yöntemi değildir.